Povijest škole

1954./1955. formirana je škola u zgradi OŠ Koturaška u Koturaškoj ulici.

1954. zbog povećanog broja djece, školskih obaveznika, donesena odluka o izgradnji nove zgrade.

1954. započela izgradnja školske zgrade na bivšem mototrkalištu “Miramare”.

1956. dovršena izgradnja zgrade i uređenje vrta, parka i igrališta, iste godine škola dobiva naziv “Narodna osnovna škola na Miramarskoj cesti”.

9. rujna 1956. škola je svečano otvorena. Tada je imala 8 učionica, društvenu prostoriju, knjižnicu, “fiskulturnu” dvoranu i prostoriju za pripremanje mliječnih napitaka. Započela je nastava u prva četiri razreda OŠ, bilo je 16 odjeljenja sa 606 učenika.

Provođenjem reforme školstva, četverogodišnje školovanje je produženo na osmogodišnje, 1957. je otvoren peti razred, 1958. šesti, 1959. sedmi i 1960. osmi razred.

1. rujna 1957. škola mijenja naziv u “Narodna osmogodišnja škola Miramarska”, tada ima 707 učenika u 20 odjeljenja.

Dolazi do velikog povećanja broja djece, škola radi u tri smjene sa 919 učenika u 24 razredna odjela.

Tijekom šk. god. 1959./1960. otvaraju se dva odjeljenja za nedovoljno mentalno razvijenu djecu.

11. veljače 1960. škola mijenja naziv u OŠ “Nikola Demonja”.

Dolazi do velikog povećanja broja učenika, stoga se dva razredna odjela premještaju u 1. OŠ Kruge i dva odjela u OŠ “Marin Držić”.

1961./1962. škola ima 28 redovnih i 2 specijalna odjela, radi u 4 smjene, što se odrazilo na kvalitetu rada. Otvaranjem OŠ “Cvjetno naselje” početkom drugog polugodišta u tu školu se premješta 8 odjela.

1963./1964. izgrađeno je novo krilo školske zgrade, prostor se povećao za 4 učionice, dva praktikuma, školsku kuhinju i blagovaonicu, radilo se u dvije smjene.

Od 25. do 27. listopada 1964. škola je teško oštećena u poplavi rijeke Save, šteta je uvelike umanjena zahvaljujući djelatnicima škole koji su spasili dio inventara i opreme, nastava je prekinuta na 14 dana.

U poplavi su teško stradali domovi učenika, koji su tada bili smješteni u stacionare, pa je broj učenika opao.

1965. otvoren je cjelodnevni boravak učenika.

Tijekom šk. god. 1965./1966. uvedeno je radno mjesto pedagoga, učenici specijalnih odjela zajedno sa svojim nastavnicima prelaze u novootvorenu OŠ na Krugama.

1971./1972. unaprjeđuje se nastava i cjelokupna organizacija škole, uvođenjem petodnevnog radnog tjedna, u početku eksperimentalno pod pokroviteljstvom Zavoda za unapređenje osnovnog obrazovanja SR Hrvatske.

1974./1975. petodnevni radni tjedan uveden redovno, za učenike nižih razreda, dok učenici od 5. do 8. razreda rade i svaku drugu subotu. Svake subote u školi i na sportskim terenima organiziraju se sportske aktivnosti, gledanje TV-a, slušanje glazbe, izleti i aktivnosti u Centru za tehnički odgoj.

Novo razdoblje škole uvjetovano je sve manjom stambenom izgradnjom na području Trnja, što je imalo utjecaj na pad broja učenika.

1. rujna 1984. OŠ “Nikola Demonja” spaja se s OŠ “Davorin Trstenjak” iz Savske ceste 77. Nastava se odvija na lokacijama u Miramarskoj (1.-8.r.) i Savskoj (1.-4. r.) s jedinstvenm učiteljskim kolektivom.

Do 1991. godine škola djeluje pod imenom OŠ “Nikola Demonja”, izgradnjom Trnja dobiva novu adresu, Krčka 3.

1. veljače 1991. škola mijenja naziv u OŠ Davorina Trstenjaka.

objavila: Ivančica Borić