Datum objave: 1. ožujka 2024.

Global school play day 2024.

U srijedu, 7.2. 2024. u periodu produženog boravka obilježili smo Svjetski dan igre u školi. Prvi Svjetski dan igre u školi održan je 2015. godine. Tada je sudjelovalo više od 65.000 učenika iz cijeloga svijeta. Iz godine u godinu broj sudionika raste i ove je godine sudjelovala više od 2 milijuna registriranih korisnika.

Peter Gray, TEDx govornik tvrdi da djeca danas odrastaju bez (nestrukturirane) igre što negativno utječe na mnoge aspekte. To je i razlog pokretanja ovog projekta.

ŠTO smo radili taj dan?

Dan igre – učenici samostalno dogovaraju pravila igre i eventualne korekcije u slučaju nepoštivanja pravila, bez uplitanja odraslih (osim u specifičnim situacijama). Taj dan, u dogovoru s roditeljima, u školu mogu donijeti svoje omiljene igračke. One podrazumijevaju društvene igre, lutke, LEGO figure, autiće, igraće karte, puzzle kao i sve ostale igračke ako ih ne pokreću baterije i elektronika već dječja mašta.

ZAŠTO se taj dan organizira?

Učenicima u školi, a često i kod kuće, odrasli organiziraju vrijeme, često intervenirajući pravilima i uputama. Ovaj dan učenici mogu doživjeti kako izgleda igra koju će sami morati osmisliti bez uplitanja odraslih. Iako se na prvi pogled čini da je to jednostavan zadatak, u početku je to mnogima bio izazov. Želimo da sami iskuse višesatnu igru bez mobitela, računala, tableta i ostalih pomagala koja dobivaju primarnu ulogu u dječjoj igri i koja često ne zahtjeva maštu već gotovo automatizirano ponavljanje naučenih obrazaca. Također, želimo da školu povezuju s osjećajem ugode gdje se igra isprepliće s radom i ispunjavanjem zadataka. Taj dan, naglasak smo stavili na igru!

Pogledajte galerije fotografija nekih od sudionika.

GSPD2024, autor: Ivana Stančin