Datum objave: 19. listopada 2023.

Izlet u NP Risnjak

U utorak 3. listopada učenici sedmih razreda posjetili su NP Risnjak. Pročitajte izvješće s izleta koje je napisala učenica L. S. iz 7.b razreda, a također možete pogledati i nekoliko fotografija.

Učenici sedmih razreda uputili su se u utorak, 3. listopada, do doma najpoznatije hrvatske zvjerke – Risnjaka. Naše putovanje započelo je u 7 sati kada smo se pospani ukrcali u autobus. Vožnja je prošla relativno mirno, može se reći, pospano. Slušali smo glazbu, promatrali prirodu kroz prozor i pričali.

U Nacionalni park smo došli oko 9 sati te smo doručkovali u društvu patkica iz obližnjeg jezera. Uživali smo na svježem šumskom zraku i trošili novac u suvenirnici. Oko 10 sati krenuli smo u šetnju poučnom stazom. Na putu kroz Risnjak vodila nas je vodičkinja Barbara. Govorila nam je zanimljive činjenice o biljkama, reljefu i životinjama ovog parka. Neke činjenice su nam bile toliko zanimljive da smo ih odlučili odmah istražiti, proširiti znanje o njima. Ugodnu šumsku šetnju popratili smo brojnim fotografijama. Umorni i gladni nakon šetnje baterije smo napunili u restoranu. Komentirali smo ljepotu prirode koju smo vidjeli i priznali da smo pomalo tužni što nismo ugledali poznatu zvjerku koja obitava na ovim prostorima. Nakon ručka svoj put smo nastavili prema Rijeci. Posjetili smo Astronomski centar gdje nam je fizičar održao fascinantno predavanje o egzoplanetima, planetima izvan Sunčeva sustava. Potom smo otišli u planetarij i pogledali film o povratku ljudi na Mjesec. Gospođa koja je s nama pratila film ljubazno i strpljivo je odgovarala na sva naša pitanja o Svemiru i astronautima, a pitanja je bilo puno. Saznali smo da su Hrvati imali svoj doprinos u otkrivanje Svemira. Ipak, u Astronomskom centru srce je svima rastopila sivkasta maca koja je uživala u maženju svih posjetitelja.

Nakon Centra naše se putovanje bližilo kraju. Vratili smo se kući pjevajući. Pomalo umorni, ali zadovoljni onime što smo vidjeli i čuli. Svakako preporučujemo ovo putovanje budućim generacijama.

L. S. – učenica 7. b