Datum objave: 26. rujna 2023.

Međunarodni dan sudokua

Sudoku je danas prepoznat kao popularna logička igra koja pomaže u poticanju razmišljanja, koncentraciji i rješavanju problema i za koju nije potrebno nikakvo matematičko predznanje. Povijest sudokua relativno je kratka u usporedbi s nekim drugim igrama, ali njegova globalna popularnost svakako će ostati značajna u svijetu zabave i mozgalica.

Postao je svjetski poznat tijekom 20. stoljeća, iako vuče korijene iz brojnih sličnih igara koje su se pojavljivale tijekom povijesti. Moderni sudoku popularanost je stekao prvo u Japanu tijekom 1980-ih pod imenom “Sūji wa dokushin ni kagiru” (što znači “Brojevi moraju biti jedinstveni”), a  globalni fenomen postao je nakon što su ga u japanskim časopisima 2004. godine otkrili britanski novinari. S razvojem interneta i pametnih telefona, sudoku je postao još dostupniji široj publici. Postoji mnogo mobilnih aplikacija, internetskih stranica i računalnih programa za igranje sudoku igara.

Treću godinu za redom u našoj školi obilježavamo Međunarodni dan sudokua. Kroz satove matematike i produženi boravak obilježili su ga učenici petih i sedmih razreda (s profesoricom Ivanom Bracanović) te učenici 3.c razreda (s učiteljicom Ivanom Stančin Letinčić) i 1.b (s učiteljicom Martinom Klarić). Rješavali su različite tipove sudoku zagonetki primjerene svojoj dobi. To će dobro poslužiti kao priprema za ovogodišnje natjecanje u rješavanju sudokua u organizaciji Mense i Agencije za odgoj i obrazovanje koje će se održati 27. listopada.

Državno natjecanje iz informatike

Učenica Ada Kelava iz 6.b razreda sudjelovala je na Državnom natjecanju iz informatike koje se održalo u Vodicama od 9. do 12. travnja 2024. Na natjecanju je osvojila fenomenalno 3.mjesto! Čestitamo Adi i njezinoj mentorici Lani Remenar, prof.